Bass River Yacht Club Regatta
Bass River Challenge Cup

Year Yacht Skipper
1956 Alert Richard P. O’Leary
1957 Bettayet Ross W. Richards
1958 Hermanos Allan L. Priddy
1959 High Barbaree Barbara Barre
1960 Mimi Dora S. Loutrel
1961 Venture David D. Steere
1962 Uncle Benny Stanley M. Moore
1963 Sovereign IV Harrison P. Bridge
1964 Marna John T. Fallon
1965 Marna John T. Fallon
1966 Phebe Robert Gill
1967 Phebe Robert Gill
1968 Marna John T. Fallon
1969 Bettawin Ross W. Richards
1970 Uncle Benny Stanley W. Moore
1971 Invader Lewis J.H. Gunn
1972 Shamrock Francis C. O’Neil, Jr.
1973 Kim II William S. Kimball
1974 Pertelote Francis V. Lloyd, III
1975 Pertelote Boardman Lloyd
1976 Invader Lewis J.H. Gunn
1977 Venture David D. Steere
1978   No Race
1979 Venture David D. Steere
1980 Stanley Steamer Stanley W. Moore
1981 Lucky Lady Bradford W. Tracy
1982 Marna John T. Fallon, Jr.
1983 Cheetah Eric K. Bacon
1984 Steamer Thomas H. O’Toole
1985 Marna William J. Fallon
1986 Cochenoe Donald F. Law, Jr.
1987 Escapade Barry W. Plunkett, Jr.
1988 Cirrus Holly Edmonds
1989
**
Eight Ball Karl E. Anderson
1990 Scarlet Thomas H. O’Toole
1991 Cochenoe Kevin C. Cain
1992 Eight Ball Karl E. Anderson
1993 Cirrus Holly Edmonds
1994 Molly John T. McDonough
1995 Althaea Nonnie Burnes
1996 Victura Edward M. Kennedy, Jr.
1997 Marna John T. Fallon, Jr.
1998 Rapparee Peter L. O’Keeffe
1999 Eight Ball Karl E. Anderson
2000 Yankee Dime Alden Edmonds
2001 Pieces of 8 Karl E. Anderson
2002 Lente Festina G. Kent Plunkett
2003 No race, high winds.
2004 Aurora Holly Edmonds
2005 Cheerful Lloyd McManus, Jr.
2006 Dauntless Jeffrey Tracy
2007 Aurora Holly Edmonds
2008 Heritage John T. Fallon, Jr.
2009 Yankee Dime Ben Sullivan
2010 Pieces of 8 Heather Gregg
2011 Eowyn Tim Wadlow
2012 Smoke Richard Feeny
2013 Aurora Holly Edmonds
2014
***
Madeline Gordon Burnes
2015 Scout Sophie Pesek
2016 Mad Jack Jack Hamilton
2017 Scout Sophie Pesek
2018 Smoke Joe Lotuff

** 75th Anniversary Weekend

*** 100th Anniversary Weekend